Sanyi A Bagoly néven bölcselkedik Szabó Éva / Evu, míg Lakatos István Lencsilány történetét rajzolta meg. Hazánkban a képes elbeszélések alkotói és olvasói között is kevés a nő, de azért léteznek csajos sztorik is. 

Az internet sztárját Evu gondozza. A mindig humoros és ironikus Sanyi A Bagoly 33 éves alkotójára nem hatott a fiúsnak számító amerikai szuperhős-kultusz, de a nők körében népszerűbb japán manga sem. A bölcs madár mellett Lakatos István képregénye szintén formabontó, hiszen Lencsilány baljós világában halálon túli kalandok is kerülnek az oldalakra. A 32 éves rajzoló azonban nem túl bizakodó a műfaj sorsát illetően, mert a rendkívül időigényes alkotási folyamat után kevés olvasót talál csak meg a mű. A szegedi Pilcz Roland szerint más országokban a rengeteg képregény mindegyike egy-egy szűk csoportot céloz meg, így a férfi és a női olvasók is találnak érdeklődésüknek megfelelő lapozgatni valót.

1004021_10200920218661313_1915773660_n.jpg

 

Csajos vagy pasis a képregény?

- Magyarországon azt kapni, ami van, míg például Amerikában nagyobb a választék - beszélt tapasztalatairól Pilcz Roland, aki egy USA-beli cég képkockáit is színezi. - Nálunk a vásárlók több mint kétharmada fiú, de a mangákat inkább lányok veszik - mondja a Kalyber Joe című képregény rajzolója. Lakatos István is egyet értett  a szegedi alkotóval. - A japán eredetű műfaj dramaturgiája és érzelemvilága is más, szentimentálisabb, míg a tengerentúli tönténetek a szuperhősök miatt férfiasabbak - magyarázta a Lencsilány budapesti szerzője. A 29 éves Pilcz Roland szerint a popkultúra ugyanúgy, mint a világ többi országában, befolyásolja a hazai fogyasztói szokásokat, a tévéképernyőm látható animék is hatnak a vásárlókra. Azonban nem csak a képregényolvasók között kevesebb hazánkban a nő, az alkotók körében is alulreprezentált a gyengébbik nem. - A műfajon túlmutat ez a jelenség, hiszen az egész világban kevesebb a női festő is például - mondta.

Férfibölcselet helyett saját vélemény

Női alkotók is akadnak azért. Evu szerint Sanyi keveset beszél, de amikor megszólal, mond is valamit. - Édesapám adta az ötletet a bagoly-figurához, de nem feltétlenül férfi nézőpontból mutat rá dolgokra. A Sanyi által feldolgozott témák viszont belőlem jönnek, a rám jellemző irónia is a sajátom - vallja a figura megálmodója. A grafikustól megtudtuk, hogy az internetes követői és rajongói nagy része nő. - Sokan azt hiszik, hogy férfi rajzolja Sanyit, pedig már nem titok, hogy nő az alkotója. Egy darabig izgalmas volt rejtve maradni, de úgy gondoltam hozzá kell adnom az arcomat a figurához, hogy hitelessége fennmaradjon.  Azonban a bölcselet-sorozat  a műfaj formabontó képviselője. - A Sanyi A Bagoly viszont a szó hagyományos értelmében nem képregény, hiszen nincsen állandó története, a szereplői térnek csak vissza. Inkább egy-egy helyzetre reflektálnak a baglyos rajzok, vagy egy-egy jelenséget ábrázolnak - fogalmazott Szabó  Éva.

sanyi_1529_300DPI-01.jpg

Lencsilányt babája keveri bajba

Egy kislány-karakter megálmodója a budapesti Lakatos István. A képregényrajzoló a 100 Folk Celsius Icipici kis mese című dalából kölcsönözte Lencsilány és Lencsibaba figuráit. – Ez a képregény annak ellenére sem mese, hogy kisgyerek a főszereplője. Egy felnőtt női karakterrel nem tudtam volna mit kezdeni, amikor a könyv is készült 2010-ben - vallja a rajzoló, aki a piacról is beszélt. - Nem azok veszik a képregényeket, akik jó lenne, ha vennék - szögezte le Lakatos István. - A mostani gyerekek nem igazán találkoznak a műfajjal, azok vásárolják a képregényeket, akik a rendszerváltás körül megismerkedtek vele- fogalmazott. Ennek ellenére májusban az alkotó újabb történettel gazdagította Lencsilány kalandjainak sorát, ahol már nem Lencsibaba, az elfojtott vágyak vagy épp a rosszaság megtestesítője keveri bajba a címszereplőt. S annak ellenére, hogy néhány képkocka hetekig készül, az alkotó újabb könyvet is tervez. - Képregényt papíron kell olvasni - vallja Lakatos István.

images.jpg

Kiss Tímea :: Délmagyar


A bejegyzés trackback címe:

https://sanyiabagoly.blog.hu/api/trackback/id/tr675401950

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Pádár Ádám · http://5panels.kepregeny.net 2013.07.12. 17:53:00

Helló Sanyi

A cikk kapcsán felvetődött bennem a kérdés hogy ismered-e az itthoni, szerzői kiadással foglalkozó, kis képregényes alkotócsoportokat, mint a 5panels. Én ennek a kis alkotói közösségnek vagyok a tagja és kb 3 éve aktívan tevékenykedünk az itthoni képregénykultúra kialakításában és formálásában, szeptembertől egy magazint is szeretnénk indítani az újságosoknál, Epicline címmel, csak magyar munkákkal. Ha esetleg érdekel az oldalunk vagy a tevékenységünk kérlek nézd meg 5panels.kepregeny.net vagy a epicline.hu címen. Elnézést ha ez az egész egy pofátlan önreklámnak hangzik de mint a csapat oszlopos tagja általában szeretek aktívan tenni azért hogy közvetlen személyes kapcsolatot tudjunk teremteni azokkal akik aktív részesei a hazai képregény készítésnek :)

Pádi

Matney 2013.07.12. 20:31:56

Lehetne valamikor hosszabb Sanyis történet, szívesen olvasnám.
süti beállítások módosítása